Dünya’ya Benzeyen Gezegen Bulundu

Ocak 14, 2013 by: admin

KOI 172.02 Yeni Gezegen Süper Dünya

KOI 172.02 Yeni Gezegen Süper Dünya

Dünya’ya Benzeyen Gezegen Bulundu
Yaklaşık olarak dünyanın 1.5 kat büyüklüğünde yeni bir gezegen Kepler uzay teleskopu tarafınca keşif edildi.

Kepler Uzay Teleskopu
Bu teleskop şu ana kadar yaklaış 2500 gezegen keşfetti ancak ilk defa dünyaya benzer bir gezegeni keşfetmenin ayrıcalığını taşıyor. 2009 yılında Uzay’a fırlatılan Kepler uzayda Güneş’in yörüngesini bir turunu 371 günde bitiriyor. Bu hareketi sırasında uzayda belli bir yere kitlenen Kepler 150 bin yıldızı analiz edebiliyor ve parlaklıklara odaklanarak keşifler yapılmasına olanak sağlıyor. Keşfettiği bu yeni gezegende su olabileceği tartışılıyor. Yaşanabilir bölgede olan ve ismine “Süper Dünya” ismi konulan bu gezegende okyanuslar olabileceğini bilim adamlar tarafından düşünülüyor.

Samanyolu Galaksisi’nde Kaç Tane Gezegen Var?
Yaşamış olduğumuz Samanyolu Galaksisi’nde yaklaşık 17.000.000.000 gezegen bulunmakta. Yazı ile yazacak olursak 17 milyar tane gezegen var ve ilk kez dünya büyüklüğünde ve dünyaya bu kadar benzeyen bir gezegen olduğu keşfedildi. Buda tabii ki bilim dünyasında büyük bir heyecan ve sevinç yarattı.

Dünya Güneş’ten Kaç Km Uzakta?
Dünyamız Güneş’ten 150 milyon km. uzakta bulunmaktadır. Bu mesafe 0.98 AU olarak ta bilinmektedir. Yeni keşfedilen Süper Dünya gezegeni ve diğer adı ile KOI kendi güneşinden 112 milyon km. uzaklıkta yer almaktadır. 1 yıl ise toplam 242 günden oluşuyor. Bu kadar benzerliklerin olması 2. bir yaşanabilir dünyanın işareti olabilir mi? Bunu gelecek zamanlarda daha netleştirilebileceği söylenmekte.

KOI 172.02 kod ismi verilen bu gezegen 8 Ocak günü açıklandı. Bu konu hakkında yorum yapan Nalalie Batalha “Yıldızının yaşanabilir pozisyonda olan ilk Süper Dünya’yı keşfettiğimiz için çok heyecanlıyız” şeklinde konuştu.

Haber ile Alakalı Video

Haber ile Alakalı Resimler

Konu ile Alakalı Kelimeler; dünyaya benzeyen gezegen, koi 172 02, dünyaya çok benzeyen gezegen

Benzer Haber Yok.

Leave a Reply